Kowale nie tylko własnego losu

ship-2787606_1920

Ostatnio dużo czasu poświęciłam na przygotowania do warsztatów dla NAUCZYCIELI I RODZICÓW, których główny tematem JEST POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI. To dla mnie bardzo ważny temat, ponieważ od obrazu naszego JA wiele zależy - nie tylko to, jak wygląda nasze życie, ale życie tych, którzy są blisko nas.

Bardzo dobrze pamiętam jedne z naszych zajęć w Akademii Sukcesu, kiedy to z dzieciakami porównywaliśmy poczucie własnej wartości do statku pływającego na morzu różnych zdarzeń, sytuacji i uczyć.

Każdy dobrze wie, że statek unosi się na wodzie do momentu, kiedy nie zacznie nabierać wody. Podobnie jest z nami.

To od nas zależy, co zabierzemy na statek naszego życia, jak on będzie wyglądał i czy będzie posiadał to, co pozwala przeżyć nawet te trudne chwile sztormu. Niekiedy zdarzają się jednak, że sami zaczynamy zatapiać poczucie własnej wartości pozwalając na to, aby to, co poniża i upokarza pozostało na naszym pokładzie.

Spośród różnych propozycji tj. sukces, akceptacja, pieniądze, miłość, przezwiska, pasje, wulgaryzmy, porażka itp. dzieci zabierały na swój statek życia to, co sprawia, że czują się ważne, wartościowe i szczęśliwe. Mogły również zabrać to, czego im nie zaproponowaliśmy. I tak na statkach znalazły się również: rozmowa, rodzina, zwierzęta i marzenia.

Dzieci zauważyły same, że często zatapiają swoje statki wyśmiewając innych, używając wulgaryzmów czy przezwisk. Były też takie statki, które miały na pokładzie jedynie pieniądze, konsole do gier i nagrody.

I tu pojawia się refleksja dla nas dorosłych: rodziców i nauczycieli – jakie statki poczucia własnej wartości pozwalamy budować naszym dzieciom? W jaki ładunek je zaopatrujemy? Czy jesteśmy jak wiatr, który wieje w żagle, a może jak kotwica, która nie pozwala wyruszyć z portu w piękną podróż zwaną życiem, pełną wyzwań i niezapomnianych przygód?

Wszystkich tych, którym temat poczucia własnej wartości nie jest obojętny zapraszam na:

SESJE ROZWOJOWE - Życzliwe spojrzenie w głąb siebie.
WARSZTATY PEDAGOGICZNE - Ona jest głupia!

ODWAŻYŁAM SIĘ!
Co kryje idealna stylizacja

Podobne wpisy